21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü
2011 yılında tüm dünyada Down Sendromu hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak, Down Sendromlu bireylerin ayrımcılığa ve olumsuz tutumlara maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitimin önemine dikkat çekmek ve mevcut çalışma imkanları ile iş sahalarını artırmak amacıyla, Birleşmiş Milletler 21 Mart'ı Dünya Down Sendromlular Farkındalık Günü olarak ilan etmiştir.
"Down sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir."
Down Sendromu hakkında erken yaşlardan itibaren yapılacak farkındalık çalışmaları ve toplumumuzu bilgilendirici faaliyetlerle bu bireylerimize destek olmak bizlerin insani sorumluluğudur. Tüm Down sendromlu çocuklarımıza sevgi ve saygılarımızı sunarız.
1. sınıf öğretmenlerimizden Gizem ALTUN, Melis KIZILDAĞ, Ayşe AYDOĞDU ve Gizem ÇAKIR tarafından sınıflarında öğrencilerine yaptıkları 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü etkinlikleri için teşekkür ediyor aynı zamanda çocuklara bu bilinçi oluşturdukları içinde minnettarlığımızı sunarız.
Video haberi görüntülemek için buraya tıklayınız.
Van Edremit Kazım Karabekir İlkokulu
İlkokul Haberleri, Van İlkokul Haberleri, Van Edremit İlkokul Haberleri, İlkokul Videoları, Van İlkokul Videoları, Van Edremit İlkokul Videoları, Van Okulları, Van Edremit Okulları, Van İlkokulları, Van Edremit İlkokulları
![Resimsiz](/images/no-avatar.png)